Spółka uruchomiła nowoczesną instalację technologiczną do „separacji cząstek stałych w gospodarce wodno-mułowej” swojego Zakładu Przerobu Odpadów Wydobywczych w Sosnowcu
Podstawowym zadaniem zakładu CTL Haldex jest technologiczny odzysk węgla kamiennego ze strumienia odpadów wydobywczych pochodzących z wydobycia węgla oraz jego przeróbki. Jednym z głównych elementów tego procesu technologicznego jest obieg wodny, a co za tym idzie: gospodarka wodno-mułowa. Do tej pory sedymentacja cząstek stałych oparta była na otwartych osadnikach terenowych, które angażują bardzo dużą powierzchnię terenu.
Zrealizowana inwestycja, to dla działalności produkcyjnej CTL Haldex bardzo ważny element zaplanowany w strategii rozwoju zakładu. Dysponujemy obecnie technologią, dzięki której gospodarka wodno-mułowa odbywa się w zamkniętym obiegu wody, a produkt separacji jest w postaci stałej, dzięki procesowi filtrowania i prasowania – komentuje Marian Majcher, Prezes Zarządu CTL Haldex.
Nowa instalacja do sedymentacji cząstek stałych, została zintegrowana z obiegiem technologicznym zakładu do odzysku węgla. Jej główne elementy stanowią systemy hydrotransportu zawiesiny wodno-mułowej do zamkniętego zbiornika wstępnego, gdzie następuje zagęszczenie mułu z użyciem flokulantów. Dalej w procesie homogenizacji zawiesiny mułu przygotowywany jest w zbiorniku z mieszadłem „wsad” do prasy filtracyjnej. Prasa filtracyjna (jedna z największych tego typu w Polsce) poprzez proces „ściskania” z wykorzystaniem zaawansowanego systemu hydraulicznego, odprowadza wodę do zamkniętego obiegu w instalacji, pozostawiając sprasowaną suchą masę mułową. Powstałe „wypraski” są łatwe do załadunku, transportu i dalszego zagospodarowania.
Nowa inwestycja CTL Haldex zrealizowana została w oparciu o kompletną technologię włoskiej firmy MATEC (Machinery Technology) oraz w zakresie pozyskania finansowania z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).